Szkolenie z analizy modalnej – KNN MELprop
  • Filip Kopeć
  • 27 lutego 2017
  • 12:44

Budowa jednego z silników Koła wymagała zaprojektowania i wykonania zaworów, które ograniczą przepływ gazu w kierunku wstecznym. Przy tej okazji Tomasz Szpartaluk przeprowadził krótkie szkolenie z analizy modalnej za pomocą oprogramowania ANSYS.

Zdecydowaliśmy się na stalową blachę w kształcie kwiatu o 12 długich płatkach. Aby zawór pracował prawidłowo i nie obniżał wydajności, częstotliwość drgań własnych powinna pokrywać się z pulsacją silnika. Cechy rezonansu mogą się zmieniać w dość nieprzewidywany sposób, więc znalezienie odpowiedniego kształtu metodą prób i błędów przez wycinanie kolejnych zaworów byłoby niezwykle uciążliwe. W tym celu spotkaliśmy się 8. grudnia w Instytucie Techniki Cieplnej żeby dopracować szczegóły kształtu.

Spotkanie zaczęliśmy od instalacji oprogramowania ANSYS, udostępnionego nam przez MESco Sp. z o.o.. Następnie Tomek przedstawił założenia konstrukcji i przeprowadził uczestników przez podstawy projektowania geometrii. Kilka wymiarów można było zmieniać w pewnym zakresie i w ten sposób wpływać na częstotliwość drgań własnych. Potem wspólnie na podstawie własnych szkiców utworzyliśmy modele zaworu i uruchomiliśmy analizę. Na koniec spośród ponad dwudziestu wariantów wybraliśmy ten, którego parametry najlepiej odpowiadały pracy silnika.